| By Long Island Tennis Magazine Staff

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Long Island Champion Team - Syosset High School

Conference I: 
Nassau County Champion: Syosset
Playoffs
Semifinals:
Syosset 6 - Roslyn 1
Port Washington 6 - Manhasset 1

Finals:
Syosset 6 - Port Washington 1

Syosset 14-0
Port Washington 12-2
Roslyn 9-5
Manhasset 9-5
Jericho 5-9
Hewlett 3-11
Oceanside 2-12
Garden City 2-12

 

Conference II
Champion: Cold Spring Harbor
Playoffs
Semifinals:
Friends Academy 4 - Massapequa 3
Massapequa 7 - Lynbrook 0
Finals:
Cold Spring Harbor 5 - Friends Academy 2

Conference IIA

 
Friends Academy 10-2
Cold Spring Harbor 9-3
Great Neck South 9-3
Plainview JFK 7-5
Great Neck North 4-8
Herricks 3-8
North Shore 0-12


Conference IIB  
Wheatley 12-2
Massapequa 12-2
Lynbrook 10-4
Sewanhaka 8-6
South Side 6-8
Bellmore 5-9
MacArthur 2-12
Mepham 1-13

 

Conference III
Champion: Baldwin
Playoffs
Semifinals:

Carle Place 5 - Glen Cove 2
Baldwin 4 - East Meadow 3
Finals:
Baldwin 4 - Carle Place 3

Conference IIIA  
Glen Cove 9-3
East Meadow 9-3
Oyster Bay 9-3
Locust Valley 8-4
Hicksville 5-7
Farmingdale 1-11
New Hyde Park 1-11

 

Conference IIIB  
Baldwin 10-2
Plainedge 10-2
Carle Place 9-3
Long Beach 6-6
Calhoun 5-7
Valley Stream North 2-10
Lawrence 0-12

 

Conference IV A & B
IV-A Champion: Bethpage
IV-B Champion:
Unknown

Playoffs
A-Semifinals:

Wantagh 5 - Clarke 2
Bethpage 4 - Valley Stream South 3
A-Finals:
Bethpage 4 - Wantagh 3

B-Semifinals:
Levittown 5 - Uniondale 2
Valley Stream Central 7 - Malverne 0

B-Finals:
Valley Stream Central - Levittown Division 0 

Conference IVA  
Bethpage 9-1
Wantagh 8-2
Clarke 6-4
Valley Stream South 4-6
Freeport 3-7
West Hempstead 0-10

 

Conference IVB  
Valley Stream Central 8-0
Levittown Division 7-1
Uniondale 5-3
Malverne 4-6
Hempstead 2-8
Roosevelt 0-10

 

Nassau County Girl’s Tennis Tournament (10/15 & 10/16)
(Top 3 finishers represent Nassau County at the States)


Singles Tournament – (All NY State & All County Honors)
Champion – Hannah Camhi - Syosset
Runner-up – Morgan Herrmann - Garden City

3rd Place – Nicholle Torres – Great Neck South

4th Place – Paulina Tafler – Oceanside

All County Honors: (Quarterfinalists)
Hannah Goldman – West Hempstead

Olga Kosheva – Port Washington

Lila Martz – Long Beach

Cameron Moskol – MacArthur

Doubles Tournament – (All NY State & All County Honors)

Champions –Gabriella Leon & Victorika Paikan - Hewlett

Runner-up – Lauren Livingston & Emma Brezel – Port Washington

3rd Place – Marissa Cameron & Brittany Burke – Garden City

4th Place –Katie Cirella & Lisa Petruzillo – Syosset

All County Honors: (Quarterfinalists)

Courtney DiGia & Nicole Koskovolis – Manhasset

Liz Kallenberg & Sarah Seeman – Port Washington

Rachel Murillo & Marissa Luchs – Roslyn

Isabella Pascucci & Julia Carduillo – Friends Academy

New York State Girls High School Tennis Championships

(11/5 – 11/7)

Singles – Main Draw


Hannah Camhi (Syosset)
1st place - NYS Public and Federation Champion

Morgan Herrmann (Garden City)
2nd place - NYS Public and Federation Runner-Up

SinglesConsolation Draw

Nicholle Torres – (Great Neck South) – 1st place

Sportsmanship Award – Section VIII

Nicholle Torres (Great Neck South)